okluzivní obvaz = jeden z mnoha druhů obvazů neprodyšně zakrývající kožní ložisko např. u bércových vředů. Často používán s kombinací léčivého prostředku a na určitou dobu.

Chci se podělit o jednu dobrodružnou příhodu a přidat pár rad pro ty, kdo to chce vyzkoušet. Stalo se to před pár lety, když jsem poslední víkend v roce trávila s partou přátel na Sv.Hostýnku. Podnikali jsme také túry. Ten den obdařila Hostýnek vydatná sněhová nadílka. Těsně před vyjítím se mi v plné parádě roztrhla bota na patě. Musím říct, že svého času se mi to stávalo hodně často. Jenže v žádnem případě jsem si nechtěla nechat túru ujít. Co teď? Jala jsem prohlédnout batoh a skutečně tam našla prázdný mikroténový sáček od svačiny. Vysypala drobky, nasadila na ponožku, sehnala gumičku od kámošky, připevnila, obula botu a hurá na to! Celé osazenstvo o tom nemělo jediné tušení, ale moje dvě kamarádky, které zrovna u toho mého počínání byly, se šly potrhat od smíchu. Túra byla skutečně fascinující..

Co tedy nezapomenout na cesty: děravou botu, dostatečnou zásobu mikroténových sáčků (v krajním případě budete číhat na sáčky od svačiny svých spolubydlících) a ponožek, špagátky, gumičky, nůž

Postup:

1. Botu rozděravíme (pokud ji už nemáme) nejlépe na patě, ale jinak se meze nekladou.

2. Na ponožky nazujeme mikroténový sáček, připevníme

3. Obujeme botu, vyrazíme do terénu. pozn.: je potřeba dostatek sněhu venku. Není-li, zkuste použít hasící přístroj.

Loužím a vodě se zásadně nevyhýbejte. POZOR: noha ve speciální botě je nestabilní, hrozí vyšší nebezpečí úrazu, buďte opatrní. Šumění moře, vodu (chladící na letní dovolené v horku), nostalgii léta - vám neustále bude připomínat šplouchání v botě. A není nad ten příjemný pocit, když přijdete domů, sundáte si botu a z ponožky se line osvěžující vůně. Aby to ostatní ale neosvěžilo příliš, radši se držte v povzdálí, umyjte si nohy, vyperte ponožky, šikne se i teplý čaj. Také chci upozornit, že ta jedna noha bude studenější než ta druhá. A tak se tedy dostávám k tomu, že pro rovnoměrnost je lepší si takto speciálně upravit boty OBĚ.

Inovace pro pokročilé:  postup je stejný, jen s tím rozdílem, že si nenazouváme ani boty, ale pouze v ponožkách a mikroténových sáčcích vyrazíme do terénu. V rámci kreativity není špatné si kolem beder ovázat igelit a takto vybaveni můžete alternativně jak lyžovat, tak sáňkovat. Zimní vynalézavosti zdar!

K.Ďuricová