Pacient

Tvor, lékaři opovržlivě označovaný termínem "pacient", je typickým příkladem pošlapávání lidských práv a svobod. Nakonec, posuďte sami:

 • Jediná dvě práva, která pacientovi nikdo neodepírá, je právo trpět a právo zemřít.

I když to posledně jmenované pacientovi lékaři pořádně osladí, a než mu dovolí ho využít, nejdřív ho týdny ládují všeličím, čemu vznešeně říkají léky, potom z něho vyberou všechny vnitřnosti.

Od pacienta se očekává nekonečná trpělivost. Musí strpět bolesti, čtyřhodinové čekání v předsíni mučírny zvané zubní ambulance, strpět lékařovu špatnou náladu, a co je nejhorší, strpět, že kolem něho chodí nevšímavé hezké sestřičky.

Když přijde pacient k lékaři, promluví si s ním jako s blízkým člověkem - vypoví mu i ty nejintimnější podrobnosti. Když ale promluví lékař, nemluví s člověkem, ale s pacientem. Asi proto nepoužívá jazyk, kterému rozumí člověk z lidu, ale lékařštinu, což je směs špatné latiny, hmkání, pokašlávání, kroutění hlavou a českých spojek. Pacient zpravidla přichází k lékaři neozbrojen.

Lékař, možná proto, aby vyrovnal svůj fyzický a duševní handicap, čeká na pacienta vždy ozbrojen. Přitom typ zbroje se liší podle specializace - od kleští, přes různé druhy nožů, až po obyčejné pero, kterým vás lékař dokáže odepsat ze života mnohem důkladněji než ten nejbyrokratičtější byrokrat.

Proto se domníváme, že je načase podat pacientům pomocnou ruku a vyzbrojit je do boje s lékaři nejmodernější zbraní hromadného ničení - Murphyho zákony. Hned ten první se nedá vyvážit ani naším celonárodním pokladem. Zní takto:

 • Když lékař pojmenuje vaši chorobu, to ještě neznamená, že ji umí i léčit.

Lékař léčí. Kdysi léčil léky, dnes většinou dobrým slovem. Na první pohled by se zdálo, že to je krok zpátky - vždyť dobrým slovem léčili už pohanští šamani. Omyl. Když uvážíme, že lékem se v odborné literatuře označuje každá látka, která po vstříknutí pod kůži pokusného zvířete má za následek 100stránkovou vědeckou práci, potom je léčení dobrým slovem pro pacienta mnohem méně nebezpečné. Přesto se našinci neustále dožadují nových a nových léků. Pro takové tvrdohlavce přinášíme pár varování.

 • Léky, které vám předepsali, v žádné lékarně nemají.
 • Léky, které máte užívat před jídlem, mají jen jeden zaručený účinek - odebírají chuť k jídlu. (To vysvětluje, proč i voda, vypitá u lékaře ma špatnou chuť. Co si potom má člověk počít? Naše rada zní: měnit, dokud je ještě čas).
 • Když léky nezaberou, je čas změnit lékaře. Když ani to nepomůže, je třeba změnit chorobu. (Lékař samozřejmě moc dobře ví, že mu ptáček může ufrnknout z klícky, a bojuje o něho jako o život).
 • Když máte pocit, že se váš stav zlepšuje, určitě je to proto, že váš lékař onemocněl. (Tady je však třeba kvůli objektivnosti podotknout, že lékař citlivě zvažuje, komu co předepsat, aby mu to co nejméně ublížilo).

Příklad:

Lékař ordinuje pro důchodce:

Jaký máte důchod?

Šest tisíc měšíčně.

Třeba jíst hodně banánů a pomerančů.

Další! Jaký máte důchod?

Pět tisíc měsíčně.

Černý chléb dělá zázraky. Obsahuje všechno, co potřebujete.

Další! Jaký máte důchod?

Čtyři tisíce měsíčně.

No, babičko, není nad čerstvý vzduch. Hodinu denně na lavičce v parku a budete zdravá jako řípa!

 Naše rada proto zní:

 • Když chcete být dlouho živ, vyberte si lékaře, který bydlí daleko od vás i od hřbitova.

 To však nejsou jediná kritéria při výběru lékaře. Tady jsou další:

 • Nechoďte k lékaři, který má v čekárně uvadlé květiny.
 • Čím nudnější a starší jsou časopisy v čekárně, tím déle budete čekat na trhání zubu, na které jste předem objednáni.

Samozřejmě, že výběrem lékaře si ještě nezabezpečíte, že se z vás stane druhý Metuzalém.

 • Poté, co jste vašemu ošetřujícímu lékaři strčili do kapsy obálku s úplatkem, vám oznámí, že vás přeloží na jiné oddělení.

A když vás na to druhé oddělení převezou, vstanou vám vlasy na hlavě.

 • Když vás přivezou na operační sál, zjistíte, že jsou tam všichni doktoři i sestřičky mladí, ale všechny operační nástroje staré.
 • Proud vypnou vždy tehdy, když máte do poloviny rozvrtaný zub.

Když se po operaci proberete, doporučujeme nejprve zjistit, zda jste ještě stále na zemi, nebo už v ráji. To nebude zas až takový problém. Mezi nemocničním pokojem a rájem je stejný rozdíl jako mezi nebem a peklem. Když zjistíte, že váš odchod do nebeských výšin se z objektivních příčin nepodařil, začněte kontrolovat, co vám ubylo, anebo naopak, co vám přibylo.

 • Když píchání v boku nepřestává ani týden po operaci slepého střeva, nechte si udělat rentgen - s devadesátidevítiprocentní pravděpodobností vám tam zapomněli nůžky.
 • Když vás svrbí pod kolenem a nemůžete si to poškrábat, amputovali vám nohu pod kolenem nebo ruku po loket.

Přestože sestřičky nosí stejnou uniformu, mají práci přísně rozdělenou.

 • Sestřička, která vám nosí jídlo, je vždy stará, zatímco mladá sestřička přijde jen tehdy, když potřebujete pomoci s velkou potřebou.

Z předcházejícího se zdá, že ať pacient dělá co chce, vždy tahá v souboji s doktorem za kratší konec. Je to pravda, ale i na lékaře existuje lék. Jmenuje se krása.

 • Pěkná postava vám sice nezaručí lepší zdraví, ale zaručí zvýšenou pozornost lékaře.

Ty, kteří teď budou namítat, že je to příliš jednoduché, upozorňujeme na to, že všechna geniální řešení jsou jednoduchá.

Příklad:

Žena v nejlepších letech (tj. kolem padesátky) dostala infarkt. Když ji sanitka vezla do nemocnice, zjevil se jí  Bůh. Žena se roztřeseným hlasem ptá: "Už nadešel můj čas?" Bůh na to: "Ještě ne, máš před sebou ještě 40 roků."

Když se žena zotavila po infarktu, namísto toho, aby šla z nemocnice domů, nechala si vyhladit vrásky, zpevnit prsa a ubrat zbytečný tuk. Jestli má žít ještě 40 roků, ať to stojí za to. Nakonec změněná k nepoznání vyšla před nemocnici. Ohlédla se na pěkného mladého muže na druhé straně ulice, vběhla pod nákladní auto a byla na místě mrtvá.

Za pár okamžiků stojí před Nejvyšším a vyčítá mu: "Ještě nedávno jsi mi přislíbil dalších 40 roků života!"

Bůh se na ni pozorně podívá a spráskne ruce: "To jsi ty?" Já jsem tě takhle změněnou nepoznal!"

(vybráno z knížky MURPHYHO ZRNKA vážně i nevážně - kolektiv autorů, vydavatelství PORADCE, s.r.o., 2002)