Nejdříve něco málo o doktoru Zdravíčkovi:

Doktor Šťáhlav Zdravíčko, později emeritní zdravotní rada v.v., nebyl žádný medicínský zázrak. Od rodičů dostal do vínku jméno, pro které se mu smáli spolužáci, kantoři i strejcové v hospodě. Díky příjmení mu zas nezbylo, než jít studovat za doktora.

Jako doktor veškerého lékařství pamatoval Zdravíčko ještě stařičkého mocnáře, v jehož c. k. armádě měl na starosti špitál pro domobranu. Na srbské frontě se zdržel doktor Zdravíčko jenom tři dny. Jeden den přijel, druhý den dostal úplavici a třetí den ho poslali zpátky. Nezlobil se. Nepřišlo mu ani líto, když ho na vojenské správě omylem vyřadili z evidence - za sedm let věrných služeb císaři pánu dostal jen Řád sv. Magdalény a revmatismus. Sbalil si svůj černý kufřík a šel dělat venkovského doktora někam do Podkrkonoší.

Za celý život napsal doktor Zdravíčko jedinou vědeckou práci, a tu mu vrátili z Časopisu lékařů českých s poznámkou, aby si nedělal legraci. Doktor Šťáhlav Zdravíčko, emeritní zdrav. rada v.v., měl zvláštní libůstku. Na zaslané dotazy udílel lékařské rady čténařům Šťastného domova a dalších časopisů. Některé z nich si zachovaly půvab a životní moudro, přestože od jejich sepsání uplynulo více než padesát let.

Dotazy:

Pane doktore Zdravíčko, doporučujete nošení magnetického srdíčka na krku? M.N., Prostějov

- Nosí-li srdíčko vaši známí, pořiďte si je také, abyste snad o něco nepřišla. Je to pohodlnější, než nosit na krku koňskou podkovu nebo křídlo z netopýra.

 Mám ukrutné potíže se zlatou žilou. Obdržím po operaci odříznuté zlato v kovu nebo v papírových penězích? J.Š., Praha

- Zlatá žíla je starší výraz pro hemoroidy neboli městky řitní, jejichž hodnota je zcela bezcenná. Operací získáte jenom nový konečník.

Slyšela jsem, že ledvinové kameny mohou hýbat i dějinami... M.B., Boskovice

- Nejste daleko od pravdy. Když se schylovalo k prusko-francouzské válce (1870-1871), neinformovali dvorní lékaři ministry ani národ, že Napoleon III. trpí následkem ledvinových kaménků pokročilou nedostatečností činnosti ledvin. Francouzi pod velením chorého císaře nedopadli ve válce nijak slavně a tehdejší premiér Emilie Olivier to doktorům trpce vyčítal. Kdyby nezatajili císařův špatný zdravotní stav, Francie by neztratila Alsasko, zřejmě by se neuskutečnilo ani sjednocení Německa pod nadvládou Pruska a historie by se prý ubírala docela jiným směrem.

Jak mám žít, když mi byla při operaci odejmuta jedna ledvina? J.H., Strakonice

- Jako před operací, jen o něco opatrněji. Staří urologové tvrdili, že je člověk obdařen dvěma ledvinami především proto, aby jedna z nich mohla být vyoperována.

Podle jakých dědičných pravidel získává ditě vlastnosti svých rodičů? Jsem otcem tří synů a nemůžeme se se ženou dohodnout. A.P., Králův Dvůr

- Základní zákon dědičnosti určitě znáte z vlastní zkušenosti: dobré vlastnosti mají děti po mamince, špatné po dědečkovi a ty nejhorší po otci.

Táži se: - Prodlužuje vápno život? J.K., Turnov

- Do jisté míry ano, nesmí se však do něj spadnout.

Mám v každém šatníku proti molům balíček naftalinu. Napadlo mě, není-li to zdraví škodlivé? B.V., Plzeň

- Přemíra naftalinu škodí nejen molům, ale i člověku. Proto ilustrovaný čtrnáctideník Šťastný domov radil hospodyňkám již v roce 1927:, Moly z šatstva odstraníme, když páru z pražíci kávy po jejím odstavení z ohně do skříně vypustíme a skříň na delší dobu neprodyšně uzavřeme.

Proč se při vojenských cvičeních musejí kopat latríny? J.M., Klatovy

- Z estetických důvodů. Působí pohledněji než jednotlivé hromádky.

Při prohlížení mísy WC mi spadlo na hlavu prkýnko. Neutrpěl jsem otřes mozku? M.F., Brodek

- Máte svérazné záliby. Snad abyste příště nechal hlavu stranou a zatížil prkénko konvenčním způsobem. Na WC seďte klidně a nenatřásejte se. Předpokladem úzdravy po otřesu mozku je klidový režim.

V plnovousu se mi uhnízdil párek myší. Jedná se o nemoc kožní, parazitární nebo o úraz? J.D., Velké Březno

- Z formulace vašeho dotazu nevyplývá, že by vám to vadilo, jedná se tedy asi o symbiózu, vzájemné prospěšné soužití. Nicméně - jsou-li myšky bílé, omezte spotřebu alkoholu. Jsou-li šedivé, zkuste je utopit ponořením vousu do umyvadla. Kočku si nepořizujte, mohla by v lovecké vášni sežrat i váš plnovous.

Při každodenním úklidu domácnosti si představuji kamarády, jak hrají mariáš. Nejsou to halucinace? J.V., Budyně nad Ohří

Kdepak, můj ubohý příteli. Vaše představy jsou jen výrazem odvěké mužské touhy po seberealizaci. Nenormálnější by naopak bylo, kdybyste při pětkrát flekované červené sedmě myslel na vaření.

Lze nějakým způsobem vyléčit simulaci? L.H., Zubrnice

- Klasické schéma léčení simulantů uvedl Jaroslav Hašek v Osudech dobrého vojáka Švejka:

1. Naprostá dieta, tři dny za sebou ráno a večer po šálku čaje, aspirin na pocení.

2. Podává se - aby si nemysleli, že je vojna med - v hojných porcích chinin...

3. Výplachy žaludku 2x denně litrem teplé vody

4. Denně klystýr s mýdlovou vodou a glycerinem.

5. Balení do prostěradla namočeného ve studené vodě.

Týden podobného kurýrování prý nepřežije ani ten nejzavilejší simulant.

 

(vybráno z knížky: Jiří Noha, Průpovídky ze špitálu, vydavatelství NAŠE VOJSKO, s.p. PRAHA 1989)