Po delší době jsem usoudila, že mi nezaškodí změnit luft. Tzn. zkusit jiného zpovědníka a jiný kostel. Nic proti stávajícímu (obojímu), ale měla jsem pocit, že se potřebuji i v tomto směru posunout někam dál.

Já, zvyklá chodit ke františkánům a mj. už léta do zpovědnice typu "face to face", jsem poprvé v životě zavítala k nám do farního. Místo pro farníky je po obou stranách, uprostřed pan farář, to známe všichni, i ty dvojité fronty, jednou jde jeden z jedné fronty do prvního "boxu", pak z druhé fronty do druhého a tak na střídačku (přirovnala bych to k řazení se aut do pruhu metodou zipu). Ovšem pochopitelně také i do zavřených dveří. U nás ve farním jsou ty zpovědnice otevřené. Já, neznalý nováček při orientování se v těchto zpovědnicích, jsem si sice všimla, že je z jedné strany "okénko" s mříží, ale myslela jsem si, že z druhé strany je to otevřené. Ve farním nejde o duonální frontu, ale jednotnou a pochopitelně, i když jsou ostatní farníci, čekající na zpověď, poslušně dál od ní, neudivuje mě, že při těchto podmínkach jdou do boxu, vzdálenějšího od nich.

Další zajímavostí je, že prostor boxu je docela úzký a klečí se (však je za co pykat, ne že by ne). A co mě úplně omráčilo, bylo nejen zamřížované okénko, ale na něm i tlustší šedá fólie. Pozn.: konečně jsem poznala, jak se cítí klarisky :-). ALE - nakonec jsem objevila účel této obdivuhodné stavby zpovědnice. 

Jsou pro to tři důvody:

1. aby pan farář raději nic neslyšel

2. aby raději ani nikoho neviděl

3. eliminace špatného dechu zpovídajícího se

Výhody pro kněze: 

1. šetří nervy, i energii

2. ještě se i pobaví, jelikož si farník není jistý, zda pan farář bude slyšet, co mu sděluje, přicapí se raději co nejvíce na tu fólii, rozplácne se mu nos a z pohledu kněze je to dobrá prča.

Zpovědnice na druhé straně jsou ještě důmyslnější! V "boxu" pro kněze je z jedné strany mřížkového okénka (nefóliového) nasazen kryt, kterým se dá to mřížkované okénko z jeho strany zakrýt. Což je velmi praktické. Až už toho bude mít pan farář tak akorát dost, zabouchne farníkovi okno před nosem. :-D.

Výhoda fóliových okének a otevřených zpovědnic pro farníky:

- možná si nejste jisti, co slyšel či neslyšel pan farář, ale spolufarníci, pokud by mooc chtěli, budou slyšet asi dobře. Poučení pro ně? Padající na úrodnou půdu! Protože si dají velkého majzla na podobné hříchy "jiné ovečky" a pokud nejsou znalí všeho toho, co hřích je, se také poučí.