Milí Signálňáci,

 když jsem před časem hledala na internetu úplně něco jiného a s tématem nesouvisejícím, jsem "čirou náhodou" narazila na web http://www.nevychova.cz/, na který jsem se ze zvědavosti podívala a už jsem se neodtrhla.


Všichni bez výjimky si sebou nosíme zažité a nezřídka i nefuknční vzorce chování od našich rodičů, které vědomky či nevědomky předáváme dál svým dětem, oni zase svým atd. Týká se to často i celých generací. Následné kategorie rodičů budou lecckomu povědomé. Prakticky se dají rozdělit - v našich českých poměrech - do 4 kategorií: Policajt, Učitel, Nadšenec, Parťák. Tyto kategorie zde nechci rozebírat, ostatně si můžete spustit pár videí, kde se tomu Katka vyjadřuje podrobněji. Chci říct, že Katka Králová, která byla učitelkou v mateřské škole, se sama snažila přijít na to, jak s dětmi komunikovat, jak docílit toho, aby si vzájemně rozuměly, aby děti se necítily jako rukojmí v rukou dospělých. Hledat tyto cesty ji přimělo, když zjistila, že dosud zažité modely v krizových situacích naprosto selhávají. A také, jak sama přiznává, i ji jako učitelce v mateřské škole častokrát tekly nervy. Katka Králová postupně vystudovala speciální pedagogiku, působila jako sociální pracovnice. Stejně tak pomáhala zmírnit dopady na děti u rozvádějících se rodičů. Pracovala v terénu, kde řešila problémy s dětmi od prvopočátku až po vypjaté situace aj. Dále se také se vdala za muže, který měl v péči děti a tak i s nimi musela najít ten správný komunikační kanál a začátky byly rozhodně těžké. Taktéž má děti v pěstounské péči. Věnovala se i nadaným dětem. Na svůj mladý život má toho skutečně hodně za sebou.

Nevýchova vznikla před 16 lety a popudem se stalo to, že když sbírala zkušenosti a zdaleka ne na všechno měla odpověď, myslela si, že ji v tom pomůže psychologie, kterou následně studovala. Jenže, zjistila že jí to v ničem moc nepomohlo. Nikde v učebnicích nenašla, jak by měla s dětmi komunikovat v té a takové situaci. Nevýchova vznikla na základě letilých prožitých zkušeností, kdy si byla jistá, že má co předávat a že všechny děti jsou na celém světě stejné, se stejnými potřebami. Říká: "já bych si dnes mohla klidně otevřít poradnu a mít otevřeno každý den od rána do rána, ale to není můj cíl. Naopak, nevýchova vznikla právě proto, aby rodiče žádné poradny nemuseli vyhledávat.., aby si dokázali poradit s tím, co mě trvalo velmi dlouho a protože to mám vyzkoušené a se mnou i dalších 80 000 rodičů, který prošli kurzem nevýchovy. Aby se už nemuseli trápit celé roky JAK NA TO a mohli začít hned. Aby si porozuměli rodiče a děti navzájem. 

Z technických informací já, Katis chci, než se dostanu k příběhu Katky říct, že na webu Nevýchovy jsou pár úvodních videí, které se dají volně spustit, je tam také blog, kde píšou rodiče své zkušenosti a také tak 1x za pár týdnů Katka uspořádá WEBINÁŘ naživo, kdy - kdo má zájem, stačí kliknout, uvést mail, na který vám chodí různé informace i upozornění na webinář v určitý den /odkaz vám bude poslán min. 1 den předem/ a běží od 08-00.00h. V té době si ho lze kdykoliv pustit. Je to nahráno přes youtube a i když tam mluví jen Katka, tak pokud jsou ve studiu přítomní odborníci dané problematiky, tak to také zmíní. Ale ty webináře a pár videí na webu, to nejsou ještě ty kurzy.

Kurz se může, kdo chce, objednat, přičemž jso ty kurzy rozděleny do dvou kategorií. Jeden je pro děti od 0 do tří let, druhý od čtyř do 18 let. Výhoda kurzů je v tom, že nemusíte nikam jezdit, nemusíte si zajišťovat hlídání apod., protože to probíhá on-line, kdy dostanete odkazy přímo do mailu, kde Katka promlouvá živě, vysvětluje +  jsou k dispozici také zážitková videa. Jak je kurz tématicky rozdělen, se dá také podívat na webovky. Kurz je AKREDITOVÁN MINISTERSTVEM ŠKOLSTVÍ. Ceny kurzů jsou uváděny bez DPH kvůli tomu, že si objednávají kurzy i lidé ze zahraničí a dle kurzu té které měny se připočítá DPH. Takže je to cena + tomu DPH. Ale sam.se vám to vše zobrazí. Líbí se mi krok Katky a to ten, že pokud nechcete kupovat zajíce v pytli, tak je možnost, že si kurz objednáte, dva týdny ho máte k dispozici, a když zjistíte, že to není nic pro Vás, napíšete mail a bez nějakého dotazování Vám vrátí peníze zpět. Přitom je spousta možností, jak vyřešit peníze. Katka velmi dobře chápe, že u maminek na mateřské jsou finance problém. Kurz stojí 3990 Kč+DPH a je možné ho uhradit buď jednorázově, ve dvou nebo pěti splátkách. Rovněž se dá koupit dárkový certifikát. Takže když např. oznámíte doma, že toužíte po kurzu, tak se mohou třeba poskládat na to členové rodiny a nikoho to nebude bolet. Atd. Každý z těch dvou kurzů je na 5 týdnů. Každý týden jedno téma, ALE: každý si ho může projít dle svého tempa - to není soutěž - a opakovaně se k videím vracet. Garance, že vám kurz zůstane v počítači, jsou 2 roky. V čem je tento kurz jiný? Katka říká: především v přístupu. Existuje spousta jiných kurzů, kam musíte pravidelně dojíždět, často takový kurz stojí i 6000-7000 Kč, pokud si chcete sebou vzít partnera/manžela, tak i on musí uhradit stejnou částku nebo skoro stejnou. Když k tomu připočtete to cestovné, jídlo, tak se můžete dostat i do částky třeba 20 000 Kč. Dále hraje roli časová náročnost, kdy nervózně podupujete, jak to mezitím, než jsem/jsme na kurzu zvládají babička s malým/malou, tak se ani nesoustředíte. Kromě toho, výsledkem těchto ostatních kurzů je to, že si odtamtud odnesete stohy popsaných papírů, ale když přijde na nějakou situaci s dítětem, třeba konfikt, pláč aj., najednou nevíte, kde to v tom hledat. Co z toho stohu papíru se dá použít na tu situaci.. Nebo zjistíte, že sice máte fúru pozn., když nastane situace X, ale úplně chybí řešení pro situaci Y. Takže v tom je ten rozdíl. Katka chce, aby byl kurz efektní a hlavně použitelný.

Teď 24.1.2017 se uskutečnil další webinář, kde Katka na konci každého webináře v kratce představí kurz /řada lidí jsou připojeni opakovaně, už vědí, ale také může být někdo, kdo webinář sleduje poprvé/. Na konci tohto webináře nabídla bonus -to bylo překvapení, není to vždy /ale platí do určité časové doby/ - zážitkové video, jak na vztek dětí, přičemž jsou tam modely na každou situaci vzteku - a to za stejnou cenu zákl.kurzu. Bonus, který se normálně dá objednatnat ke kurzu, ale je za běžných okolností zpoplatněn. Chci tím jenom zmínit, že se může člověk přichomýtnout zrovna k takové situaci, že si rozhodne pořídit kurz v té chvíli, kdy zrovna Katka na konci webináře toto nabízí. Dost videí na různá témata z Nevýchovy se dá shlédnout i na youtube. Stačí zadat Katka Králová a je to.

Možná se trochu omlouvám, že jsem se tak rozepsala, ale nedá se říct Příběh Katky, aniž bych zároveň nepředstavila Nevýchovu. Zkrátka, když jsem řekla A, abych řekla i B.

A teď už ke Katce samotné:

Když jsem si pustila před pár dny čerstvý Webinář-na téma Co Vám zubař o čištění zoubků neřekne, myslela jsem si, to bude pohodička, nezazní tam nic, co by bylo vážné, bude to odpočinkové. Ale bylo to jinak. Katka jednak v každém Webináři přečte i pár příběhů rodičů k tomu danému tématu, některé zkušenosti jsou krásné a vyvolají radostný úsměv, u jiných je to vážné, až někdy zatrne. A co se díky Nevýchově podařilo rodičům změnit.

Stejně tak i ve webináři zazněl příběh, který mnou otřásl. Také jsem se dříve zamýšlela nad Katkou, že je příjemná, citlivá, jak to s rodiči prožívá, kolikrát ji tečou slzy i v živém přenosu v tom webináři. A říkám, si, to je tak ryzí, čistá dušička a myslela jsem si, že je to tím, že dostala takový veliký dar. To také, ale zjistila jsem, že se za tím skrývá něco mnohem hlubšího. Katka se rozhodla, že po letech zveřejní to, co je dodnes pro ni hodně těžké a bylo na ni vidět, jak se chvěje.

Říkala: Oficlálně Nevýchova odstartovala před 16 lety. Ale zrod začal daleko dříve.. Katka se rozpovídala, že měla složitý vztah s otcem. Po příběhu dodala, že byl a je skvělý otec, se kterým má dnes krásný vztah, a nebylo tam nic takového jako tyranie /pochopila, že pro ně, děti, chtěl vždy to nejlepší/, ale jak se dostávála do té puberty, si s ním prostě nerozuměla, neuměli spolu komunikovat. Konkrétnosti a detaily nesdělovala, jistě má na to svoje důvody a je to intimní. Ale ona byla citlivé dítě a došlo to tak daleko, že propadla anorexii a bulímii, která trvala 8 let. Od 10 do 18 let. "Vážila jsem 40kg a jedné noci přišlo k zlomu. Tu noc jsem byla už po osmém zvracení - tajně - aby o tom nikdo nevěděl. Jenže jsem byla už tak vyčerpaná, že jsem jen ležela na zemi a nemohla se hnout. Po chvíli jsem cítila, jak začínám si necítit ruky, nohy, že z těla úplně odchází energie, že se dostávám do bezvědomí - ještě tady a už ne. Věděla jsem, že toto je umírání, to každý pozná. V té naprosté bezmoci něco udělat, jakkoliv se pohnout, přišlo i moje velké zděšení. To mě vyburcovalo, že jsem zoufale v duchu volala do nebe - "Ještě prosím NE, jestli se z toho dostanu, budu pomáhat všem, kteří jsou v zoufalé situaci, kteří potřebují pomoc." Katka přežila, postupně se uzdravila. A toto byl ten bod zlomu, kterým to vše začalo. Studovala na vysoké škole, v mezičase se pohybovala u lidí, kterým se řada lidí radši vyhne. Pomáhala umírajícím, pomáhala lidem na okraji společnosti, v seniorcentru atd. Její vrstevníci, kteří měli jiné zájmy a chtěli se také bavit, si ťukali na čelo a ptali se-Proč to děláš?? A považovali ji za naivní - že chtěla změnit společnost k lepšímu. Katka na to říká: JÁ JSEM TO PROSTĚ MUSELA DĚLAT, NE Z POVINNOSTI, ALE ŽE JE TO POTŘEBA. Až se dostala na dětskou onkologii. Na leukémii tam umírala šestiletá holčička. Jediné, co chtěla, byla blízkost maminky, aby byla s ní a zoufale volala po tom, aby ji vyslyšela. Jenže nestalo se tak. Místo ní u ní byla Katka Králová. Katka říká, v tu chvíli jsem pochopila. Že potřebují pozornost, že chtějí být milované, že strádají nezájmem rodičů a kolik takových dětí je! Katka říkala, že tu šestiletou holčičku trápilo umírání úplně nejméně. To ji nebolelo. Ale že si s ní maminka nerozumí. Takže Katka prošla různými pomáhajícími úseky a až tam na té onkologii se zrodilo její konkrétní POVOLÁNÍ. Hned odešla pracovat do Fongu ohrožených dětí, kterému vedoucí je při svých četných aktivitách dodnes. Když jí píšou rodiče, kteří díky Nevýchově změnili postoj a konečně začali spolu fungovat jako rodina, tak to je pro ni motor, to je pro ni zpětná vazba, že to má smysl. Také říká, že jsou rodiče, kteří od přirozena mají v sobě to, čemu se říká Parťák, někteří "nastoupili do Nevýchovy" od začátku, když ještě byly děti malinké a řada také ve chvíli, kdy mají děti už odrostlé. Také je třeba dodat, že to chce trpělivost, že v některých věcech se dostaví výsedky hned, ale v dalších za delší dobu, ale když vytrváte, tak už za pár týdnů pocítíte, že je vše jinak, že se něco ve vaší rodině proměňuje. "Těší mě každý posun."

A bez Vás rodičů, by Nevýchova nebyla..