Jakožto "ostřílený pracovní matador" mě napadlo, že můžu napsat nějaké postřehy pro ty, kdo půjdou po delší době do práce např. po mateřské nebo kdo nově nastupují /kdo se nově rozkoukávají/.


Postřehy Katis:

- nesměšuj prac.záležitosti se soukromými. Jinými slovy - byla bych opatrná svěřovat kolegyním všechno o svém soukromém životě. Je lepší udržovat si odstup. A nadhled.

- dovolenou si vybírej vždy jen na tak dlouho, aby mezitím nezjistili, že to jde i bez Tebe. A věř, že jde! :-)

- pracuj svědomitě, zodpovědně, bystře, ale nech si v záloze vždy nějaké trumfy, jinými slovy neprozrazuj své know-how. Záleží samozřejmě, v jaké odbornosti a úseku děláš, ale pokud možno pracuj tak, abys neměl(a) konkurenci.

- s tím souvisí další bod, pokud i děláš práci, kterou může dělat každý b..b, rozhodně - či už v práci, v rodině nebo mezi kámoši - sebe sama nezhazuj/nepodceňuj. Ono by se klidně mohlo stát, že si po čase nadřízení řeknou, že je to vlastně pravda.. a aby je nenapadlo ještě zvažovat, jestli Tě zde vůbec potřebují.. Nezapomeň, Ty musíš působit dojmem naprosté vytíženosti.. což dnes, kdy každý dělá za dva tři lidi, není problém.

- také se ale nepovyšuj /měj na paměti "pýcha předchází pád"/. Není moudré dávat najevo svou chytrost. Vlastně: někdy je dokonce výhodnější, jestli Tě ostatní mají za outsidera. Jednak odpadnou třenice kvůli závisti, a také můžeš v klidu pracovat na svém růstu a přijde-li Tvůj čas, ukážeš všem co proto.

- i když máš práci, kterou dělá každý b..b, nezoufej, časem se Ti třeba podaří najít lepší práci nebo postoupit na lepší pozici.

- s tím souvisí další bod: zvyšuj si kvalifikaci /např.dálkové studium, e-learningové kurzy, konference/.

I když se Ti zdá, že je Ti to t.č. k ničemu, časem toto vzdělávání přijde velmi vhod a budou hledat někoho právě s Tvou specializací.

- s tím souvisí: neukvapuj se, vyčkávej, začátky v každé práci jsou těžké.

- buď odvážný - klidně předlož šéfovi své návrhy, i když se Ti nezdají být originální.

- neřeš konflikty s horkou emotivní hlavou - mohl bys zjistit, že pravdu má ten druhý a ne Ty. Nejdříve pátrej, sbírej argumenty, analyzuj, až pak předlož problém nebo se obhaj.

- vždy je mnohem lepší jednat s člověkem přímo než řešit za jeho zády problém, který se týká i jeho.

- buď vůči svému zaměstnavateli loajální /ať je jakýkoliv/

- když žádáš v práci změnu prac.postupu, zažitých zvyklostí, obj.změnu čehokoliv, zkrátka zefektivnění, dobře si to promysli ze všech stran. V konečném důsledku tá změna může směřovat úplně jinam než sis myslel /představoval/ a někdy si i profesně pohoršit. Špatná zpráva: dopředu se to nedá odhadnout.

- Nebuď aktivní blbec! Zjemněně řečeno buď horlivý jen tam a do té míry, kde je to opravdu třeba! Vysvětlím. Varovný (čerstvý) příklad aktivního blbcovství na druhou z praxe:

Já i moje nadřízená jsme něco potřebovaly z centr.skladu, kdy to nesneslo odkladu do té doby, než oni přivezou přímo na odd. hromadnou obj. Sklad je ve vzdálenější budově v suterénu, zkrátka není to hned vedle. V to odpoledne, kdy do toho skladu telefonovala, neměli ještě vše k dispozici. Že máme dojít druhý den ráno kolem osmé. Nabídla jsem se, že pro to zí skočím. Šla jsem tam. Ale protože v té době, kdy jsem byla zpátky, byla velká vizita, rozhodla jsem se, že počkám, až skončí, myslela jsem si, že nadřízená je s nimi -vždy chodila. Pak se blížím k ní do kanclu a ona proti mě, se zrovna vracela ze skladu! Jak mi sdělila. Výsledek? Ona byla za trubku ve skladu, já za trubku v jejich očích. A stačilo tak málo.

1. nenabízet se jí, že pro to skočím, když úplně původně, ještě před telef.do skladu, tam chtěla zajít ona. Kdybych nebyla příliš horlivá, sama by do toho skladu šla, vyřídila - bez té omáčky kolem.

2. neměla se do toho dále míchat, když už jsem jednou potvrdila, že tam půjdu já. Že prý jsem jí měla zavolat, když jsem z toho skladu přišla. Ale mně nenapadlo, že do skladu půjde, když jsme byly jasně domluvené. A navíc mi předtím ani neřekla, že ta její věc spěchá až tak.

Jedna druhé jsme se do toho uměle pletly. A to je jen taková ptákovina jako sklad. Ale mohou nastat vážnější věci, kdy být aktivní na nepravém místě může způsobit daleko více škody/a zmatku než užitku.

Kdo píše curiculum vitae: v minulosti se mi velmi osvědčilo, když jsem do životopisu přidala své telefonní číslo. To tehdy nebylo až tak pravidlem. Když vrchní hledala sestru, vybrala si z hromady žádostí tři, z toho i moji, ale jen já jsem měla tel.číslo (to mi říkala ona sama). Díky tomu mi hned zavolala, doml.jsme si schůzku, sešly jsme se, udělaly ústní pohovor, dopadlo to dobře, vzala mě. Na ty dvě holky už nedošlo, a to jen díky na 1.pohled "bezvýznamné" maličkosti.

V současnosti doporučuji si o té firmě zjistit dopředu co nejvíc. Z rodiny se už také setkali s tím, že při pohovoru po něm chtěli vyplnit dotazník(že musí), který se ptal do nejmenších podrobností na rodinné a soukromé záležitosti, co nemělo absolutně nic společného s místem. To můj příbuzný kategoricky odmítl, dotazník nevyplnil, a když si pak zjišťoval něco o firmě i o dotazníku, zjistil, že skrz ten dotazník sbírá data scientologická církev! A pozor! Ta samotná firma o tom často ani neví! Z tohoto důvodu neuznávám, když někdo lehkomyslně pověsí citlivé informace na Facebook. Myslíte, že k čemu to je? K sledování lidí.. k sejmutí detailního profilu tváře aj. Vím, že jsou ty možnosti, jak tu firmu proklepnout, ale já osobně přesně nevím. Jistě Vám někdo poradí. Pochopitelně, není třeba být nervózní před pohovorem u každé firmy, ale pokud při pohovoru aj. narazíte na něco neobvyklého vymykající se všeobecně uznávaným pravidlům, zbystřete. A hlavně se nenechte (za)tlačit do něčeho, co je vám proti srsti, co vám nepřijde v pořádku. Řekněte NE, i kdyby jste se museli s vyhlídkou práce v té firmě rozloučit.

Dále doporučuji žádost přinášet do firem vždy osobně. Aby viděli (a nejlépe si i zapamatovali) Tvou tvář. Dej si tu práci a nevhazuj žádosti jen do schránek.

Kuriozita z mého někdejšího hledání místa: Všude jsem většinou chodila a předávala žádost na místa osobně. Kromě Charity, kterou jsem absolutně neměla v plánu a že jsem tam hodila žádost - tak to spíš jen proto, abych si udělala čárku. Jediná Charita se mi z těch míst - a to hned druhý den - ozvala. Respektive vrchní sestra. Zavolala mi. Z místa, s kterým jsem nepočítala. A kdo dnes může říct, že on, uchazeč, který jen tak z plezíru hodil žádost do schránky, se snažil vrchní sestru přesvědčit, že on pro to místo není vhodný! :-D. To se už vážně nestane, aby Vás někdo přemlouval. Tenkrát - aby je ani nenapadlo o mně uvažovat - jsem do životopisu připsala: vlastním řidičský průkaz sk.B, ale aktivně neřídím. :-D :-D. Což byla pravda. A jelikož je v Charitě obecně vzato hodně míst díky fluktuaci, tak tam pořád někoho hledají. Ale to jsem tehdy netušila. Dokonce natolik, že vrchní byla svolná a ochotná (no kdo dneska!) mi dát zatím tak.úsek, kde bych mohla přejíždět mezi pt. na kole. Po pár měsících jsem dala přednost jedinečné naskytnuté šanci v nemocnici a doteď tvrdím, že Charita mi dala, i když ne tolik pracovní, ale neocenitelné životní zkušenosti (kromě toho, že mi tehdy vytrhla trn z paty), z toho vyplývá: i když jsi tam, kde Tě do nebaví, kde to není dle Tvých představ, příp. nejsi ve svém oboru, můžeš z toho nakonec překvapivě ještě vytěžit. Kromě toho získáš ROZHLED. Poznáš, jak to chodí v jiných profesích, nebo na nižších pozicích v Tvém oboru. A jestliže se staneš vedoucím pracovníkem, lépe porozumíš svým podřízeným.

 

A nyní mi dovolte pár pracovních postřehů, které mi kdysi poslal čistokrevný Valach:

Esli ste dobří, nahrnů na vás všecku prácu. Esli ste k..va dobří, dokážete se jí zbavit!

V životě je dobré sa pro něco zapálit. V krematoriu už je pozdě!

Štěstí nezávisí na penězoch. Ale v limuzíně se bečí líp než v autobuse.

Každé ráno shlédnu seznam 50-ti nejbohatších lidí na světě. Když tam nejsu, idu do práce.

 

Pracovní politika:

chytrý šéf + chytrý zaměstnanec  = zisk

chytrý šéf + hloupý zaměstnanec  = produktivita

hloupý šéf + chytrý zaměstnanec  = postup

hloupý šéf + hloupý zaměstnanec  = přesčasy

 

A do třetice oblíbený Murphy:

Murphyho zákon č.110

Lacklandovy zákony:

1. Nikdy nebuď první

2. Nikdy nebuď poslední

3. Nikdy se na nic nehlas dobrovolně

 

Zákon č.142

Rockefellerův princip:

Nikdy nedělejte nic, při čem by vás mohla zastihnout smrt.   

 

Zákon č.128

Van Royův druhý zákon:

Dokážeš-li rozeznat dobrou radu od špatné, nepotřebuješ žádnou radu.

 

Zákon č.200

Masonův první zákon synergismu:

Ten den, kdy jste hotov za něco dát svou duši, zjistíte, že na trhu je právě duší přebytek.

 

Zákon č.104

Aignerům axiom:

Bez ohledu na to, jak dobře vykonáváte svou práci, nějaký nadřízený se už postará, aby vaše výsledky byly patřičně zmírněny.

 

Zákon č.40

Kohnův logický důsledek:

Dva za sebou jdoucí průšvihy jsou vždy teprve začátek.

 

Zákon č.86

Shapirův zákon odměňování:

Ten, kdo vykoná nejméně práce, dočkává se nejvyššího uznání.

 

Zákon č.129

Jaffeův metazákon:

Jsou věci, o nichž nelze nic zjistit. Nelze ale ani zjistit, které věci to jsou.

 

Zákon č.84

Postův poznatek z praxe:

Neschopnost osazenstva podniku odpovídá neschopnosti vedení.

 

Zákon č.131

Lippmanova poučka:

Lidé se vždy specializují v oblasti své největší slabiny.

 

Zákon č.111

Murphyho 4.logický závěr:

Udělat cokoliv blbuvzdorným je nemožné, protože blbci jsou ohromně vynalézaví.

 

Zákon č.53

Felsonův zákon:

Krást myšlenky od jedné osoby je plagiátorství, krást myšlenky od mnoha lidí je výzkum.

 

Zákon č.103

Jestliže se něco nechá běžet na plný výkon, určitě se to poláme.

 

Zákon č.37

Revize kvantového aspektu Murphyho zákona:

Když se něco pokazí, pokazí se všechno naráz.

 

Zákon č.1

Základní zákon Murphyho: Co se může pokazit, to se taky pokazí.

Důsledky:

1. Nic není tak jednoduché, jak se to na první pohled zdá.

 2. Všechno stojí více času, než jsi předpokládal

 3. Může-li se něco pokazit ze čtyř různých příčin a podaří-li se ti nakrásně všechny čtyři odstranit, vzápětí se objeví pátá.

 4. Když se do něčeho dáš, najde se něco, co musíš udělat ještě dřív.

 5. Příroda nadržuje skrytým vadám.