Nevím, zda jste zaregistrovali pořad Infiltrace, kdy skrytou kamerou aktéři sledovali různá dění, např. v nemocnici, ale i dopady na příbuzné aj. Případy sledovali pečlivě, 2 roky. Tento díl, o kterém je řeč, se odvysílal 3.června. Nenapadlo by mě se dívat, ale zdravotnická problematika mě zajímá.


Jde o tři případy zanedbané lékařské péče, z nichž nejvíc nejotřesnější je případ Adámka Vyčítala, kterému v roce 2017, kdy se mu to stalo, bylo osm let, a kdy vinou zmatečnického postoje a selhání jednotlivců, se ze zdravého a šikovného chlapce stal nemocný chlapec s poškozeným mozkem ve vigilním kómatu, jehož rodiče jsou psychicky i fyzicky vyčerpaní - Adámek se neobejde bez nepřetržité 24hodinové péče, Adámek se skoro každých 10 minut dusí a hlavně pro ně trvalá připomínka toho, že už na ně nikdy nepromluví, neusměje se, že neví, kdo je on sám, kdo jsou jeho rodiče. Nebo že se rodiče nedočkali žádné omluvy, žádného projevu lítosti a že dosud nedostali od nemocnice žádné odškodné. Ano, dalo by se zde sáhodlouze diskutovat o tom, jakým způsobem jsou vybírání žáci základních škol na výběrové školy (jako zdravotnické), tzn. v současnosti systém "bereme všechny" (dětí je málo) až po to, jak je nastavený systém kontrol na kterém tom oddělení v nemocnicích až po (ne)efektivní činnost ministerstva zdravotnictví. Dalo by se dlouze diskutovat i o ochraně dat, kdy infiltrátoři získali informace, ke kterým se člověk běžně nedostane včetně elektronického záznamu kamer atd. ALE - nyní mi jde především o to, že koho by případ Adámka Vyčítala zaujal a rád by rodině pomohl, chci sdělit, že existuje tranparentní účet, kde lidé mohou zasílat finanční dary. Adámek, kromě jiných věcí, potřebuje dennodenní rehabilitaci, která je nákladná a nebýt dárců, bylo by to velmi špatné. Soudní procesy trvají kolikrát roky, než se o něčem rozhodne. Níže jsou odkazy, kde si můžete příběh přečíst, ale také shlédnout celý díl Infiltrace. Adámkův příběh je prokládán ještě dalšími dvěma příběhy, takže je pak lépe se podívat na celý díl.

Upozornění: je to silné, emotivní, připravte se na to.

V níže uvedeném odkazu www.proadamka.cz, jsou informace i o tranparentním účtu. 

https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1092813857-infiltrace/417235100061003-obchod-se-svedomim

https://www.proadamka.cz

Tip na další odkaz: Jde to 11-ti  minutové interview, kdy dokumentaristka Šárka Maixnerová vysvětluje, proč dokument vůbec vznikl a odpovídá i na nařčení toho, že nedali prostor druhé straně, čili nemocnici aj. Jelikož se mi nedaří sem vložit odkaz, můžete udělat následující: vyhledat si web české televize, do vyhledávače napsat Šárka Maixnerová, rozbalí se odkazů hned několik, vyberte ten s názvem: Dokumentaristka Maixnerová: Neobjevila jsem nic převratného, ale nahlédla jsem do života v pekle.